Julia van de Graaff

to aktorka niderlandzka o częściowo polskim pochodzeniu. Julia jest także producentką filmową i scenarzystką w LYNX Film.

Ukończyła w 1994 studia aktorskie w Akademii Teatralnej w Maastrichcie. Następnie odbyła staż w Państwowej Wyższej Szkołej Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie pod kierunkiem między innymi Krystiana Lupy i Krzysztofa Globisza. 

Karierę zawodową rozpoczęła w  Teatrze Narodowym w Hadze, a w kolejnych latach grała rozmaite role w różnych zespołach teatralnych, wśród których warto wymienić Theaterhuis AlbaMighty Society oraz Bonte Hond (nagroda Zilveren Krekel 2010 dla sztuki Spoonface). W sztuce De Kantine autorstwa Polly Maggoo o działaczach Solidarności Julia wykorzystała jako aktorka i tłumaczka swoje polskie pochodzenie oraz znajomość języka (przetłumaczyła wywiady z aktywistami). Sztukę tę można było podziwiać na festiwalach niderlandzkich, a w wersji polskiej (Stołówka) w miejscu akcji – w Stoczni Gdańskiej. Oprócz języka niderlandzkiego i polskiego Julia operuje również biegle językiem angielskim.

Poza wykształceniem aktorskim w największym stopniu rozwinęła się jako aktorka i twórczyni teatralna w zespole teatralnym Golden Palace. Grała tam w wielu przedstawieniach, między innymi w sztukach Feest!, Snowbirds, Contact, Remboe Village, Rampentraining Voor Stewardessen oraz Restaurant Amore. 

W 2007 roku zrealizowała w teatrze Branoul pierwsze własne przedstawienie Deathkit. W tym celu przetłumaczyła i opracowała powieść Susan Sontag. W zespole Theaterproductiehuis Zeelandia nie tylko zagrała role w przedstawieniach Zeeuwse Vrouwen 1 en 2 Keesa Slagera (reżyseria: Dic van Duin) oraz En/of autorstwa Judith Herzberg (reżyseria: Ilmer Roozendaal), lecz również jako twórczyni teatralna zainicjowała zrealizowanie sztuki King, sweet king (2012) Paula Pourveura w reżyserii Paula Knieriema. King, sweet king to przedstawienie o imperium słodyczy – przedsiębiorstwie rodzinnym Van Melle, stworzone na podstawie wywiadów, które Julia przeprowadziła z członkami swojej Zelandzko-Flamandzkiej rodziny. 

W latach 2016 i 2017 grała w zespole teatralnym Blau Hynder w przedstawieniu Cleo & Lex w reżyserii Dicka Hausera. Simon Weeda napisał dla niej muzyczny prawie-monolog, z którym wystąpiła w niemal 80 domach prywatnych na terenie Holandii.

W latach 2015-2019 była dyrektorem artystycznym LYNX. W pierwszym przedstawieniu tego nowego zespołu teatralnego De Tweede Wereld (Drugi Świat) zagrała rolę Anny. Sztuka ta opowiadała o informantach służb specjalnych oraz członkach opozycji funkcjonujących za Żelazną Kurtyną. Zbierając materiały do tej sztuki, Julia przeprowadziła wywiady z członkami swojej Polsko-Rosyjskiej rodziny. W 2019 roku była producentką sztuki Apocalypse How autorstwa Simona Weedy (reżyseria: Ivar van Urk), w której zagrała rolę Nel.

W 2020 Julia wraz z zespołem LYNX rozstała się z teatrem i wkroczyła do świata filmu. We współpracy z Zeelandią LYNX Film wyprodukował krótki film SOBER w reżyserii Joëla Duinkerke, stworzony z myślą o festiwalu Zeeland Nazomer. Scenariusz do tego filmu napisała Julia na podstawie monologu ze sztuki King Sweet King Paula Pourveura. Monolog ten zainspirowany był życiem jej prababki. Julia wystąpiła w tym filmie w roli głównej, grając Adrianę. 

W 2022 roku ukazał się UNDER WATER. Julia jest nie tylko producentką, ale także współscenarzystką tego pierwszego filmu fabularnego wyprodukowanego przez LYNX Film i gra jedną z głównych ról. Film był nominowany do Konkursu 1-2 na Warszawskim Festiwalu Filmowym (wyróżniony przez FIAPF) oraz otrzymał nominację do Narrative Feature Jury Award na Austin Film Festival (spośród 5400 zgłoszeń) i znalazł się w oficjalnej selekcji do CineQuest (wybrany jako #1 festiwal filmowy w USA przez USA Today).

Wiosną 2023 roku dystrybutor Amstelfilm wprowadził UNDER WATER do holenderskich kin, a film jest także dostępny na Pathé Thuis, Amazon Prime, Google Play i iTunes.

W telewizji grała role gościnne między innymi w seriach Boks, Keizer & de Boer, Spanga’s, Zestien Miljoen Rechters, Snuf de Hond oraz Flikken Maastricht. Zagrała również jedną z głównych ról jako Nadia we fryzyjskiej serii adwokackiej Dankert & Dankert (reżyseria: Steven de Jong).
Wystąpiła również w wielu krótkich filmach, z których warto wymienić Roes van de Jeugd (reż. Joël Duinkerke), Leeuw. Panter. Wolvin (reż. Véras Fawaz) oraz Zwart (reż. Tommie Geraedts). Za rolę w filmie Moker Kuby Szutkowskiego i Edgara Kappa otrzymała nagrodę dla Najlepszej Aktorki podczas dorocznego konkursu 48h Film Project Rotterdam.